BK/C519-350-R
Manufacturer Part Number:
BK/C519-350-R
Manufacturer/Brand:
Eaton-Electronics Division
Part of Description:
FUSE GLASS 350MA 250VAC 2AG
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
35A
Color :
Current Rating (Amps) :
350 mA
Fuse Type :
Cartridge, Glass
Melting I²t :
1.169
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
2AG, 5mm x 15mm
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.205" Dia x 0.571" L (5.20mm x 14.50mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CB227-7 1/2
    CIR BRKR THERMAL 15A 24VDC PUSH
    CIR BRKR THERMAL 30A 24VDC PUSH