SPA560M06B
- Manufacturer Part Number:
- SPA560M06B
- Manufacturer/Brand:
- Cornell Dubilier Electronics
- Part of Description:
- CAP ALUM POLY 56UF 20% 6.3V SMD
- Manufacturer :
- Cornell Dubilier Electronics
- Product Category :
- Aluminum - Polymer Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 56 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 9mOhm
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.071" (1.80mm)
- Impedance :
- Lead Spacing :
- Lifetime @ Temp. :
- 1000 Hrs @ 105°C
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 105°C
- Package / Case :
- 2917 (7343 Metric)
- Product Status :
- Obsolete
- Ratings :
- Ripple Current @ High Frequency :
- 3 A @ 100 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- Size / Dimension :
- 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
- Surface Mount Land Size :
- Tolerance :
- ±20%
- Type :
- Polymer
- Voltage - Rated :
- 6.3 V