UPS0J102MNN0808
Manufacturer Part Number:
UPS0J102MNN0808
Manufacturer/Brand:
Taiwan Chinsan Electronic
Part of Description:
CAP ALUM POL 1000UF 20% 6.3V T/H
Manufacturer :
Taiwan Chinsan Electronic
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
7mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.354" (9.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.138" (3.50mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
6.1 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
0.315" Dia (8.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
6.3 V