TPUM1T181M656530TR
- Manufacturer Part Number:
- TPUM1T181M656530TR
- Manufacturer/Brand:
- Trustcap
- Part of Description:
- CAP ALUM POLY 180UF 20% 12V SMD
- Manufacturer :
- Trustcap
- Product Category :
- Aluminum - Polymer Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 180 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 35mOhm
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.118" (3.00mm)
- Impedance :
- Lead Spacing :
- Lifetime @ Temp. :
- 2000 Hrs @ 105°C
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Package / Case :
- Nonstandard
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Ripple Current @ High Frequency :
- 1.6 A @ 100 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- Size / Dimension :
- 0.248" L x 0.248" W (6.30mm x 6.30mm)
- Surface Mount Land Size :
- Tolerance :
- ±20%
- Type :
- Polymer
- Voltage - Rated :
- 12 V