0315.700HXP
- Manufacturer Part Number:
- 0315.700HXP
- Manufacturer/Brand:
- Littelfuse
- Part of Description:
- FUSE GLASS 700MA 250VAC 3AB 3AG
- Manufacturer :
- Littelfuse
- Product Category :
- Fuses
- Approval Agency :
- CE, CSA, UL
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 35A
- Color :
- Current Rating (Amps) :
- 700 mA
- Fuse Type :
- Cartridge, Glass
- Melting I²t :
- 5.9
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial)
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Slow Blow
- Size / Dimension :
- 0.275" Dia x 1.275" L (6.99mm x 32.39mm)
- Voltage Rating - AC :
- 250 V