SS-5F-6.3A-BK
- Manufacturer Part Number:
- SS-5F-6.3A-BK
- Manufacturer/Brand:
- Eaton-Electronics Division
- Part of Description:
- FUSE BOARD MOUNT 6.3A 125VAC RAD
- Manufacturer :
- Eaton-Electronics Division
- Product Category :
- Fuses
- Approval Agency :
- cULus, PSE
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 50A
- Color :
- Current Rating (Amps) :
- 6.3 A
- Fuse Type :
- Board Mount (Cartridge Style Excluded)
- Melting I²t :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Radial, Box
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Fast Blow
- Size / Dimension :
- 0.335" L x 0.169" W x 0.329" H (8.50mm x 4.30mm x 8.35mm)
- Voltage Rating - AC :
- 125 V