0313.700MXP
Manufacturer Part Number:
0313.700MXP
Manufacturer/Brand:
Littelfuse
Part of Description:
FUSE GLASS 700MA 250VAC 3AB 3AG
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CE, CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
35A
Color :
Current Rating (Amps) :
700 mA
Fuse Type :
Cartridge, Glass
Melting I²t :
5.9
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    COMPLETE 7P 24V/N COIL/60 LU 4.5
    CBL 5POS FMALE TO FMALE 14.76'
    CBL 7POS FMALE TO FMALE 14.76'
    CBL 7POS FMALE TO FMALE 14.76'