PCLFP12-12.8SP F2
- Manufacturer Part Number:
- PCLFP12-12.8SP F2
- Manufacturer/Brand:
- ZEUS Battery Products
- Part of Description:
- BATT LIFEPO4
- Manufacturer :
- ZEUS Battery Products
- Product Category :
- Batteries Rechargeable (Secondary)
- Battery Cell Size :
- Battery Chemistry :
- Lithium Iron Phosphate
- Capacity :
- 12Ah
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 5.94" L x 3.86" W x 3.74" H (150.9mm x 98.0mm x 95.0mm)
- Termination Style :
- Spade, .187" and .250" (4.7mm and 6.3mm)
- Voltage - Rated :
- 12.8 V