SF-2410F1200T-2
- Manufacturer Part Number:
- SF-2410F1200T-2
- Manufacturer/Brand:
- Bourns, Inc.
- Part of Description:
- FUSE BRD MNT 12A 86VAC/86DC 2SMD
- Manufacturer :
- Bourns, Inc.
- Product Category :
- Fuses
- Approval Agency :
- cUL, UL
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 200A
- Color :
- Current Rating (Amps) :
- 12 A
- Fuse Type :
- Board Mount (Cartridge Style Excluded)
- Melting I²t :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 2-SMD, Square End Block
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Fast Blow
- Size / Dimension :
- 0.240" L x 0.102" W x 0.102" H (6.10mm x 2.59mm x 2.59mm)
- Voltage Rating - AC :
- 86 V
- Voltage Rating - DC :
- 86 V