6SVPA47MAA
Manufacturer Part Number:
6SVPA47MAA
Manufacturer/Brand:
Panasonic
Part of Description:
CAP ALUM POLY 47UF 20% 6.3V SMD
Stock Condition:
228
Manufacturer :
Panasonic
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
30mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.236" (6.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
1.97 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
98.5 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.197" Dia (5.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
6.3 V