0472.500MRT1L
- Manufacturer Part Number:
- 0472.500MRT1L
- Manufacturer/Brand:
- Littelfuse
- Part of Description:
- FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC
- Manufacturer :
- Littelfuse
- Product Category :
- Fuses
- Approval Agency :
- UR
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 50A
- Color :
- Current Rating (Amps) :
- 500 mA
- Fuse Type :
- Board Mount (Cartridge Style Excluded)
- Melting I²t :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Axial
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Slow Blow
- Size / Dimension :
- 0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
- Voltage Rating - AC :
- 125 V
- Voltage Rating - DC :
- 125 V