BP12-12-T2-FR
- Manufacturer Part Number:
- BP12-12-T2-FR
- Manufacturer/Brand:
- B B Battery
- Part of Description:
- BATTERY LEAD ACID 12V 12AH
- Manufacturer :
- B B Battery
- Product Category :
- Batteries Rechargeable (Secondary)
- Battery Cell Size :
- Battery Chemistry :
- Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
- Capacity :
- 12Ah
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 6.00" L x 3.92" W x 3.76" H (152.5mm x 99.5mm x 95.5mm)
- Termination Style :
- Spade, .250" (6.3mm)
- Voltage - Rated :
- 12 V