0209.600DRT1P
- Manufacturer Part Number:
- 0209.600DRT1P
- Part of Description:
- FUSE GLASS 600MA 350VAC 2AG
- Approval Agency :
- CE, cULus
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 100A
- Color :
- Current Rating (Amps) :
- 600 mA
- Fuse Type :
- Cartridge, Glass
- Melting I²t :
- 1.75
- Mounting Type :
- Requires Holder
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 2AG, 5mm x 15mm (Axial)
- Size / Dimension :
- 0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm)
- Voltage Rating - AC :
- 350 V