2205.250MXP
- Manufacturer Part Number:
- 2205.250MXP
- Manufacturer/Brand:
- Littelfuse
- Part of Description:
- FUSE GLASS 250MA 250VAC 2AG
- Manufacturer :
- Littelfuse
- Product Category :
- Fuses
- Approval Agency :
- CSA, UL
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 60A
- Color :
- Current Rating (Amps) :
- 250 mA
- Fuse Type :
- Cartridge, Glass
- Melting I²t :
- Mounting Type :
- Requires Holder
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 2AG, 5mm x 15mm
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Slow Blow
- Size / Dimension :
- 0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm)
- Voltage Rating - AC :
- 250 V