020801.5MXP
- Manufacturer Part Number:
- 020801.5MXP
- Part of Description:
- FUSE GLASS 1.5A 350VAC 2AG
- Approval Agency :
- CE, cURus, PSE
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 100A
- Color :
- Current Rating (Amps) :
- 1.5 A
- Fuse Type :
- Cartridge, Glass
- Melting I²t :
- 0.8
- Mounting Type :
- Requires Holder
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 2AG, 5mm x 15mm
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Fast Blow
- Size / Dimension :
- 0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm)
- Voltage Rating - AC :
- 350 V