PVH-10V271MH80E-R2
- Manufacturer Part Number:
- PVH-10V271MH80E-R2
- Manufacturer/Brand:
- Elna America
- Part of Description:
- CAP ALUM POLY 270UF 20% 10V SMD
- Manufacturer :
- Elna America
- Product Category :
- Aluminum - Polymer Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 270 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 24mOhm
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.315" (8.00mm)
- Impedance :
- Lead Spacing :
- Lifetime @ Temp. :
- 2000 Hrs @ 105°C
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Package / Case :
- Radial, Can - SMD
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Ripple Current @ High Frequency :
- 3.77 A @ 100 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- Size / Dimension :
- 0.394" Dia (10.00mm)
- Surface Mount Land Size :
- 0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm)
- Tolerance :
- ±20%
- Type :
- Polymer
- Voltage - Rated :
- 10 V