TFLM-120A
Manufacturer Part Number:
TFLM-120A
Manufacturer/Brand:
OptiFuse
Part of Description:
AUTO LINK FUSE, RADIAL MALE-120A
Manufacturer :
OptiFuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
JASO
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
5kA
Color :
White
Current Rating (Amps) :
120 A
Fuse Type :
Automotive
Melting I²t :
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Auto Link
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
0.906" L x 0.642" W x 0.996" H (23.00mm x 16.30mm x 25.30mm)
Voltage Rating - AC :
32 V
Voltage Rating - DC :
32 V