0659P1250-13
Manufacturer Part Number:
0659P1250-13
Manufacturer/Brand:
Bel Fuse, Inc.
Part of Description:
FUSE CERAMIC 1.25A 250VAC 5X20MM
Manufacturer :
Bel Fuse, Inc.
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CQC, cURus, PSE, VDE
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
1.5kA
Color :
Current Rating (Amps) :
1.25 A
Fuse Type :
Cartridge, Ceramic
Melting I²t :
3.3
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
5mm x 20mm (Axial)
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Voltage Rating - AC :
250 V