63PJV150M10X16.5
- Manufacturer Part Number:
- 63PJV150M10X16.5
- Part of Description:
- CAP ALUM POLY HYB 150UF 63V SMD
- Stock Condition:
- 520
- Capacitance :
- 150 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 15mOhm
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.661" (16.80mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 4000 Hrs @ 125°C
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Radial, Can - SMD
- Ripple Current @ High Frequency :
- 3.3 A @ 100 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 165 mA @ 100 Hz
- Size / Dimension :
- 0.394" Dia (10.00mm)
- Surface Mount Land Size :
- 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 63 V