APSG160ELL182MJ20S
- Manufacturer Part Number:
- APSG160ELL182MJ20S
- Manufacturer/Brand:
- United Chemi-Con
- Part of Description:
- CAP ALUM POLY 1800UF 20% 16V T/H
- Stock Condition:
- 580
- Manufacturer :
- United Chemi-Con
- Product Category :
- Aluminum - Polymer Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 1800 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 8mOhm
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.846" (21.50mm)
- Impedance :
- Lead Spacing :
- 0.197" (5.00mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 20000 Hrs @ 105°C
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Package / Case :
- Radial, Can
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Ripple Current @ High Frequency :
- 8.1 A @ 100 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- Size / Dimension :
- 0.394" Dia (10.00mm)
- Surface Mount Land Size :
- Tolerance :
- ±20%
- Type :
- Polymer
- Voltage - Rated :
- 16 V