ANR58-UL-40A
- Manufacturer Part Number:
- ANR58-UL-40A
- Manufacturer/Brand:
- OptiFuse
- Part of Description:
- FUSE AUTO 40A 250VAC 58VDC BLADE
- Manufacturer :
- OptiFuse
- Product Category :
- Fuses
- Approval Agency :
- cURus, UL248-1
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 400A AC, 1kA DC
- Color :
- Orange
- Current Rating (Amps) :
- 40 A
- Fuse Type :
- Automotive
- Melting I²t :
- 3200
- Mounting Type :
- Requires Holder
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Blade, ATO/ATC
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Size / Dimension :
- 0.748" L x 0.197" W x 0.531" H (19.00mm x 5.00mm x 13.50mm)
- Voltage Rating - AC :
- 250 V
- Voltage Rating - DC :
- 58 V