A759TC227M2EAAE250
- Manufacturer Part Number:
- A759TC227M2EAAE250
- Part of Description:
- CAP ALUM POLY 220UF 20% 250V T/H
- Capacitance :
- 220 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 250mOhm
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 1.850" (47.00mm)
- Impedance :
- Lead Spacing :
- 0.394" (10.00mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 2000 Hrs @ 125°C
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Ripple Current @ High Frequency :
- 1.8 A @ 100 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 90 mA @ 120 Hz
- Size / Dimension :
- 0.866" Dia (22.00mm)
- Surface Mount Land Size :
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 250 V