EEH-ZKE181XUP
- Manufacturer Part Number:
- EEH-ZKE181XUP
- Part of Description:
- CAP ALUM POLY HYB 180UF 25V SMD
- Capacitance :
- 180 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 30mOhm
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.315" (8.00mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 4000 Hrs @ 125°C
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Ripple Current @ High Frequency :
- 1.8 A @ 100 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 270 mA @ 100 Hz
- Size / Dimension :
- 0.248" Dia (6.30mm)
- Surface Mount Land Size :
- 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 25 V