0001.2511.TR
- Manufacturer Part Number:
- 0001.2511.TR
- Manufacturer/Brand:
- SCHURTER
- Part of Description:
- FUSE CERM 5A 250VAC 150VDC 5X20
- Manufacturer :
- SCHURTER
- Product Category :
- Fuses
- Approval Agency :
- cURus
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 1.5kA
- Color :
- Current Rating (Amps) :
- 5 A
- Fuse Type :
- Cartridge, Ceramic
- Melting I²t :
- 97.5
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 5mm x 20mm (Axial)
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Slow Blow
- Size / Dimension :
- 0.213" Dia x 0.886" L (5.40mm x 22.50mm)
- Voltage Rating - AC :
- 250 V
- Voltage Rating - DC :
- 150 V