16SVPG1200M
- Manufacturer Part Number:
- 16SVPG1200M
- Part of Description:
- CAP ALUM POLY 1200UF 20% 16V SMD
- Stock Condition:
- 338
- Capacitance :
- 1200 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 7mOhm
- Lifetime @ Temp. :
- 5000 Hrs @ 105°C
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Ripple Current @ High Frequency :
- 7 A @ 100 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 350 mA @ 120 Hz
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 16 V