0506015.MXP
Manufacturer Part Number:
0506015.MXP
Manufacturer/Brand:
Littelfuse
Part of Description:
FUSE CERAMIC 15A 600VDC 3AB 3AG
Stock Condition:
3
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CE, cURus
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
10kA
Color :
Current Rating (Amps) :
15 A
Fuse Type :
Cartridge, Ceramic
Melting I²t :
61
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.252" Dia x 1.250" L (6.40mm x 31.75mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
600 V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    COMPLETE 7P 24V/N COIL/60 LU 4.5
    CBL 5POS FMALE TO FMALE 14.76'
    CBL 7POS FMALE TO FMALE 14.76'
    CBL 7POS FMALE TO FMALE 14.76'