RSA1A121MCN1GS
- Manufacturer Part Number:
- RSA1A121MCN1GS
- Manufacturer/Brand:
- Nichicon
- Part of Description:
- CAP ALUM POLY 120UF 20% 10V SMD
- Stock Condition:
- 711
- Manufacturer :
- Nichicon
- Product Category :
- Aluminum - Polymer Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 120 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 18mOhm
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.236" (6.00mm)
- Impedance :
- Lead Spacing :
- Lifetime @ Temp. :
- 2000 Hrs @ 105°C
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Package / Case :
- Radial, Can - SMD
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Ripple Current @ High Frequency :
- 2.9 A @ 100 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 290 mA @ 120 Hz
- Size / Dimension :
- 0.248" Dia (6.30mm)
- Surface Mount Land Size :
- 0.256" L x 0.256" W (6.50mm x 6.50mm)
- Tolerance :
- ±20%
- Type :
- Polymer
- Voltage - Rated :
- 10 V