BK1/S506-2.5-R
Manufacturer Part Number:
BK1/S506-2.5-R
Manufacturer/Brand:
Eaton-Electronics Division
Part of Description:
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
BSI, CCC, CSA, CURUS, IMQ, PSE/JET, SEMKO, VDE
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
35A
Color :
Current Rating (Amps) :
2.5 A
Fuse Type :
Cartridge, Glass
Melting I²t :
59.4
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
5mm x 20mm
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CB227-7 1/2
    CIR BRKR THERMAL 15A 24VDC PUSH
    CIR BRKR THERMAL 30A 24VDC PUSH