BK/GDB-3.15A
Manufacturer Part Number:
BK/GDB-3.15A
Part of Description:
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM
Stock Condition:
930
Approval Agency :
UL, VDE
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
35A
Color :
Current Rating (Amps) :
3.15 A
Fuse Type :
Cartridge, Glass
Melting I²t :
13
Package / Case :
5mm x 20mm
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
    CB227-7 1/2
    CIR BRKR THERMAL 15A 24VDC PUSH
    CIR BRKR THERMAL 30A 24VDC PUSH
Part Manufacturer Stock Description
BK/GBA-1 Eaton-Electronics Division 8,559 FUSE CARTRIDGE 1A 125VAC CYLINDR