BK1/S506-50-R
- Manufacturer Part Number:
- BK1/S506-50-R
- Part of Description:
- FUSE GLASS 50MA 250VAC 5X20MM
- Stock Condition:
- 950
- Approval Agency :
- BSI, CCC, CSA, IMQ, SEMKO, UR, VDE
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 35A
- Color :
- Current Rating (Amps) :
- 50 mA
- Package / Case :
- 5mm x 20mm
- Response Time :
- Slow Blow
- Size / Dimension :
- 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
- Voltage Rating - AC :
- 250 V