BK/GMD-800-R
Manufacturer Part Number:
BK/GMD-800-R
Part of Description:
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM
Approval Agency :
CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
35A
Color :
Current Rating (Amps) :
800 mA
Melting I²t :
6.6
Package / Case :
5mm x 20mm
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
    CB227-7 1/2
    CIR BRKR THERMAL 15A 24VDC PUSH
    CIR BRKR THERMAL 30A 24VDC PUSH
Part Manufacturer Stock Description
BK/GBA-1 Eaton-Electronics Division 8,559 FUSE CARTRIDGE 1A 125VAC CYLINDR