BK/MDA-25-R
- Manufacturer Part Number:
- BK/MDA-25-R
- Part of Description:
- FUSE CERM 25A 250VAC 125VDC 3AB
- Stock Condition:
- 303
- Approval Agency :
- CE, CSA, UL
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 1.5kA AC, 10kA DC
- Color :
- Current Rating (Amps) :
- 25 A
- Response Time :
- Slow Blow
- Size / Dimension :
- 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
- Voltage Rating - AC :
- 250 V
- Voltage Rating - DC :
- 125 V