0AGU040.T
- Manufacturer Part Number:
- 0AGU040.T
- Manufacturer/Brand:
- Littelfuse
- Part of Description:
- FUSE AGU 40A 32V 5AG
- Stock Condition:
- 76
- Manufacturer :
- Littelfuse
- Product Category :
- Fuses
- Approval Agency :
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- Color :
- Current Rating (Amps) :
- 40 A
- Fuse Type :
- Cartridge, Glass
- Melting I²t :
- Mounting Type :
- Requires Holder
- Operating Temperature :
- Package / Case :
- Cartridge, Non-Standard
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Size / Dimension :
- 0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)
- Voltage Rating - AC :
- 32 V
- Voltage Rating - DC :
- 32 V