SF-1206SA1000R-2
- Manufacturer Part Number:
- SF-1206SA1000R-2
- Manufacturer/Brand:
- Bourns, Inc.
- Part of Description:
- 1206 SLOW-BLOW MET-FOIL. 10A AUT
- Manufacturer :
- Bourns, Inc.
- Product Category :
- Fuses
- Approval Agency :
- AEC-Q200, cUL, cURus
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 100A
- Color :
- Current Rating (Amps) :
- 10 A
- Fuse Type :
- Board Mount (Cartridge Style Excluded)
- Melting I²t :
- 21.3
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 150°C
- Package / Case :
- 1206 (3216 Metric)
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Fast Blow
- Size / Dimension :
- 0.126" L x 0.065" W x 0.035" H (3.20mm x 1.65mm x 0.90mm)
- Voltage Rating - AC :
- Voltage Rating - DC :
- 32 V