022901.5MXSP
Manufacturer Part Number:
022901.5MXSP
Manufacturer/Brand:
Littelfuse
Part of Description:
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 125VDC
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CE, CSA, PSE, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
35A AC, 10kA DC
Color :
Current Rating (Amps) :
1.5 A
Fuse Type :
Cartridge, Glass
Melting I²t :
15
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2AG, 5mm x 15mm
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
125 V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    COMPLETE 7P 24V/N COIL/60 LU 4.5
    CBL 5POS FMALE TO FMALE 14.76'
    CBL 7POS FMALE TO FMALE 14.76'
    CBL 7POS FMALE TO FMALE 14.76'