029707.5WXNV
- Manufacturer Part Number:
- 029707.5WXNV
- Manufacturer/Brand:
- Littelfuse
- Part of Description:
- FUSE AUTO 7.5A 32VDC BLADE MINI
- Manufacturer :
- Littelfuse
- Product Category :
- Fuses
- Approval Agency :
- UL, UR
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 1kA
- Color :
- Brown
- Current Rating (Amps) :
- 7.5 A
- Fuse Type :
- Automotive
- Melting I²t :
- 68
- Mounting Type :
- Requires Holder
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Blade, Miniature
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Fast Blow
- Size / Dimension :
- 0.429" L x 0.150" W x 0.346" H (10.90mm x 3.80mm x 8.80mm)
- Voltage Rating - AC :
- Voltage Rating - DC :
- 32 V