CLT62F-2.5M20
- Manufacturer Part Number:
- CLT62F-2.5M20
- Manufacturer/Brand:
- Panduit Corporation
- Part of Description:
- SLIT WRAP 0.664" X 2500' BLACK
- Manufacturer :
- Panduit Corporation
- Product Category :
- Spiral Wrap, Expandable Sleeving
- Abrasion Protection :
- Abrasion Resistant
- Color :
- Black
- Diameter - Inside, Expanded :
- Diameter - Inside, Non-Expanded :
- 0.664" (16.87mm)
- Diameter - Outside, Non-Expanded :
- 0.847" (21.51mm)
- Environment Protection :
- Features :
- Crush Resistant, Impact Resistant
- Heat Protection :
- Length :
- 2500' (762.00m)
- Liquid Protection :
- Material :
- Polyethylene (PE)
- Material Flammability Rating :
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 50°C
- Product Status :
- Active
- Type :
- Slit Wrap
- Type Attributes :
- Slit Harness
- Wall Thickness :
- 0.007" ~ 0.020" (0.18mm ~ 0.51mm)