702R1C5.5XS
- Manufacturer Part Number:
- 702R1C5.5XS
- Manufacturer/Brand:
- Littelfuse
- Part of Description:
- FUS 5.5KV MV R-RATED 2R EXT SEA
- Manufacturer :
- Littelfuse
- Product Category :
- Electrical, Specialty Fuses
- Applications :
- Electrical, Industrial
- Approval Agency :
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 80kA
- Class :
- Current Rating (Amps) :
- 70A
- Features :
- Indicating
- Fuse Type :
- Cartridge
- Mounting Type :
- Requires Holder
- Operating Temperature :
- Package / Case :
- Cartridge, Non-Standard
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Medium Blow
- Size / Dimension :
- 3.000" Dia x 17.875" L (76.20mm x 454.03mm)
- Voltage Rating - AC :
- 5.5 kV