KTS101B474M31N0T00
- Manufacturer Part Number:
- KTS101B474M31N0T00
- Manufacturer/Brand:
- United Chemi-Con
- Part of Description:
- CAP CER 0.47UF 100V X7R 1206
- Manufacturer :
- United Chemi-Con
- Product Category :
- Ceramic Capacitors
- Applications :
- Automotive
- Capacitance :
- 0.47 µF
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- Lead Style :
- Mounting Type :
- Surface Mount, MLCC
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 1206 (3216 Metric)
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- AEC-Q200
- Size / Dimension :
- 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- Temperature Coefficient :
- X7R
- Thickness (Max) :
- 0.071" (1.80mm)
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 100V