EV20-150-C
- Manufacturer Part Number:
- EV20-150-C
- Manufacturer/Brand:
- Eaton-Bussmann Electrical Division
- Part of Description:
- EV Fuse 150A 500VDC S20
- Manufacturer :
- Product Category :
- Electrical, Specialty Fuses
- Applications :
- Electrical, Industrial
- Approval Agency :
- CE
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 20kA
- Class :
- Current Rating (Amps) :
- 150A
- Features :
- Fuse Type :
- Cartridge
- Mounting Type :
- Bolt Mount
- Operating Temperature :
- Package / Case :
- Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Fast Blow
- Size / Dimension :
- 0.787" Dia x 1.575" L (20.00mm x 40.00mm)
- Voltage Rating - AC :
- Voltage Rating - DC :
- 500 V