10C14X51SC
- Manufacturer Part Number:
- 10C14X51SC
- Manufacturer/Brand:
- Altech Corporation
- Part of Description:
- FUSE CARTRIDGE 10A 690VAC
- Manufacturer :
- Altech Corporation
- Product Category :
- Electrical, Specialty Fuses
- Applications :
- Approval Agency :
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- Class :
- C
- Current Rating (Amps) :
- 10A
- Features :
- Fuse Type :
- Cartridge
- Mounting Type :
- Requires Holder
- Operating Temperature :
- Package / Case :
- Cartridge, Non-Standard
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Size / Dimension :
- 0.551" Dia x 2.008" L (14.00mm x 51.00mm)
- Voltage Rating - AC :
- 690 V