BK/TDC180-13A
- Manufacturer Part Number:
- BK/TDC180-13A
- Manufacturer/Brand:
- Eaton-Electronics Division
- Part of Description:
- FUSE CARTRIDGE 13A 264VAC
- Manufacturer :
- Eaton-Electronics Division
- Product Category :
- Electrical, Specialty Fuses
- Applications :
- Electrical, Industrial
- Approval Agency :
- ASTA, CCC
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 6kA
- Class :
- Current Rating (Amps) :
- 13A
- Features :
- Fuse Type :
- Cartridge
- Mounting Type :
- Requires Holder
- Operating Temperature :
- Package / Case :
- Cartridge, Non-Standard
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Fast Blow
- Size / Dimension :
- 0.248" Dia x 1.000" L (6.30mm x 25.40mm)
- Voltage Rating - AC :
- 264 V