CSR1206-0R002F1
- Manufacturer Part Number:
- CSR1206-0R002F1
- Manufacturer/Brand:
- Riedon
- Part of Description:
- RES 0.002 OHM 1% 1W 1206
- Manufacturer :
- Riedon
- Product Category :
- Chip Resistor - Surface Mount
- Composition :
- Metal Element
- Failure Rate :
- Features :
- Current Sense, Non-Inductive
- Height - Seated (Max) :
- 0.024" (0.60mm)
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 170°C
- Package / Case :
- 1206 (3216 Metric)
- Power (Watts) :
- 1W
- Product Status :
- Obsolete
- Ratings :
- Resistance :
- 2 mOhms
- Size / Dimension :
- 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- Supplier Device Package :
- 1206
- Temperature Coefficient :
- ±50ppm/°C
- Tolerance :
- ±1%