QAT-100/49-SS15M
- Manufacturer Part Number:
- QAT-100/49-SS15M
- Manufacturer/Brand:
- Qualtek Electronics Corp.
- Part of Description:
- HEATSHRINK 100/49MM-15M
- Manufacturer :
- Qualtek Electronics Corp.
- Product Category :
- Heat Shrink Tubing
- Color :
- Orange-Red
- Features :
- Anti-Tracking, Creep Resistant
- Inner Diameter - Recovered :
- 1.929" (49.00mm)
- Inner Diameter - Supplied :
- 3.937" (100.00mm)
- Length :
- 49.2' (15.0m)
- Material :
- Polyolefin (PO), Irradiated, Halogen Free
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Product Status :
- Active
- Recovered Wall Thickness :
- 0.118" (3.00mm)
- Shelf Life :
- 144 Months
- Shrink Temperature :
- 110°C
- Shrinkage Ratio :
- 2.5 to 1
- Storage/Refrigeration Temperature :
- -50°F ~ 104°F (-10°C ~ 40°C)