DSPL-NR2-X-50MM
- Manufacturer Part Number:
- DSPL-NR2-X-50MM
- Manufacturer/Brand:
- TE Connectivity Raychem Cable Protection
- Part of Description:
- HEATSHRINK 0.295" X 0.164' CLEAR
- Manufacturer :
- Product Category :
- Heat Shrink Tubing
- Color :
- Clear
- Features :
- Abrasion Resistant
- Inner Diameter - Recovered :
- 0.065" (1.65mm)
- Inner Diameter - Supplied :
- 0.295" (7.49mm)
- Length :
- 0.164' (50.00mm, 1.97")
- Material :
- Polyolefin (PO)
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Product Status :
- Active
- Recovered Wall Thickness :
- 0.055" (1.40mm)
- Shelf Life :
- Shrink Temperature :
- 110°C