RGH1608-2C-P-111-B
- Manufacturer Part Number:
- RGH1608-2C-P-111-B
- Manufacturer/Brand:
- Susumu
- Part of Description:
- RES SMD 110 OHM 0.1% 1/6W 0603
- Manufacturer :
- Susumu
- Product Category :
- Chip Resistor - Surface Mount
- Composition :
- Thin Film
- Failure Rate :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.020" (0.50mm)
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 155°C
- Package / Case :
- 0603 (1608 Metric)
- Power (Watts) :
- 0.167W, 1/6W
- Product Status :
- Obsolete
- Ratings :
- Resistance :
- 110 Ohms
- Size / Dimension :
- 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- Supplier Device Package :
- 0603
- Temperature Coefficient :
- ±25ppm/°C
- Tolerance :
- ±0.1%