3743-CLEAR-48MMX50M-BULK
- Manufacturer Part Number:
- 3743-CLEAR-48MMX50M-BULK
- Manufacturer/Brand:
- 3M
- Part of Description:
- TAPE BOX SEALING 1.89"X 54.7YD
- Manufacturer :
- 3M
- Product Category :
- Tape
- Adhesive :
- Rubber
- Backing, Carrier :
- Polypropylene Film
- Color :
- Clear
- Length :
- 164' (50.0m) 54.7 yds
- Product Status :
- Active
- Tape Type :
- Box Sealing
- Temperature Range :
- 40°F (4°C)
- Thickness :
- 0.0025" (2.5 mils, 0.064mm)
- Thickness - Adhesive :
- 0.0009" (0.9 mils, 0.023mm)
- Thickness - Backing, Carrier :
- 0.0016" (1.6 mils, 0.041mm)
- Usage :
- Packaging, Sealing, Shipping, Splicing
- Width :
- 1.89" (48.00mm)