MMA02040C1000FB300
- Manufacturer Part Number:
- MMA02040C1000FB300
- Manufacturer/Brand:
- Vishay BC Components
- Part of Description:
- RES SMD 100 OHM 1% 0.4W 0204
- Manufacturer :
- Vishay BC Components
- Product Category :
- Chip Resistor - Surface Mount
- Composition :
- Thin Film
- Failure Rate :
- Features :
- Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
- Height - Seated (Max) :
- Number of Terminations :
- 2
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 155°C
- Package / Case :
- MELF, 0204
- Power (Watts) :
- 0.4W, 2/5W
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- AEC-Q200
- Resistance :
- 100 Ohms
- Size / Dimension :
- 0.055" Dia x 0.142" L (1.40mm x 3.60mm)
- Supplier Device Package :
- 0204
- Temperature Coefficient :
- ±50ppm/°C
- Tolerance :
- ±1%