371-CLEAR-72MMX50M
- Manufacturer Part Number:
- 371-CLEAR-72MMX50M
- Manufacturer/Brand:
- 3M
- Part of Description:
- TAPE BOX SEALING 2.83"X 54.7YD
- Manufacturer :
- 3M
- Product Category :
- Tape
- Adhesive :
- Rubber
- Backing, Carrier :
- Polypropylene Film
- Color :
- Clear
- Length :
- 164' (50.0m) 54.7 yds
- Product Status :
- Active
- Tape Type :
- Box Sealing
- Temperature Range :
- Thickness :
- 0.0018" (1.8 mils, 0.046mm)
- Thickness - Adhesive :
- 0.0006" (0.6 mils, 0.015mm)
- Thickness - Backing, Carrier :
- 0.0012" (1.2 mils, 0.030mm)
- Usage :
- Packaging, Sealing, Shipping
- Width :
- 2.83" (72.00mm)