F20A125053600060
- Manufacturer Part Number:
- F20A125053600060
- Manufacturer/Brand:
- Cantherm
- Part of Description:
- THERMOSTAT 125DEG C SPST-NC 2SIP
- Manufacturer :
- Cantherm
- Product Category :
- Thermostats - Mechanical
- Circuit :
- SPST-NC
- Current Rating - AC :
- 1.6A (250V)
- Current Rating - DC :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Package / Case :
- 2-SIP, Potted
- Product Status :
- Active
- Reset Temperature :
- 203°F (95°C)
- Switching Cycles :
- 7K
- Switching Temperature :
- 257°F (125°C)
- Termination Style :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±9°F (±5°C)